بچه های با حال حسابداری پیام نور نجف آباد

شبی که عراقی ها یگانه شدند ( shada hasson )


جمعه شب 30 مارس دخترکی جوان با صدائی جادوئی در بیروت به نام وطن زخمی و پردردش عراق، از عشق خواند و از آزادی، از آبادی و امید، از دجله خواند و از فرات، از حمورابی و نازک الملائکه... «شذی حسّون» دختر 26 ساله عراقی با آرای 7 میلیون عراقی در مسابقه «استار آکادمی» که همه ساله بین هنرمندان جوان و جویای نام برگذار می‌شود، برنده شد و تاج هنرمند جوان سال را بر سر گذاشت. پیش از یکصد میلیون عرب و میلیونها غیرعرب که از ماهها پیش همه هفته این برنامه را دنبال می‌کردند جمعه شب با اعلام پیروزی «شذی» اشک شوق ریختند. شذی کاری را که دولتمردان عراقی از آن عاجز بودند به نحو تحسین‌ برانگیزی انجام داد. لحظاتی پس از پیروزی او مردم عراق، کرد و شیعه و سنی، مسیحی و صائبه و ایزدی، در اربیل کرد و تکریت و رمادی سنی نشین تا بصره و نجف شیعه ‌نشین و بغداد مجروح پردرد به خیابانها ریختند و با سرود و آواز با درآغوش کشیدن یکدیگر، همدلی و همبستگی و وحدت ملی خود را نشان دادند.

"شذی حسون" جمعه‌شب گذشته در چهارمین مرحله برنامه "آكادمی استار" كه تلویزیون "ال بی‌سی" لبنان هرساله با مشاركت جوانان دختر و پسر از همه كشورهای عربی و به منظور شناسایی استعدادهای جوان در زمینه آواز برگزار می‌كند ، مقام نخست را به دست آورد.

وی كه به مدت چند ماه به همراه ‪ ۱۸‬شركت‌كننده دیگر در این برنامه پرطرفدار شركت كرده بود توانست به همراه چهار شركت‌كننده از كشورهای لبنان، مصر و تونس به مرحله نهایی برسد.

این برنامه كه در انتخاب نفر برتر بر رای تماشاگران اعتماد می‌كند، "شذی حسون" توانست از رای‌گیری از طریق تلفن‌های همراه از تنها در داخل عراق ، هفت میلیون رای به دست آورد و با كسب بیش از ‪ ۴۰‬درصد آرا از سه رقیب خود جلو بیافتد.

"شذی حسون" نه تنها اولین دختری است كه در برنامه آكادمی استار به این مقام می‌رسد بلكه از آن مهمتر توانست به نماد ملی و عامل همدلی و وحدت در عراق تبدیل شود.

بعد از رسیدن "شذی حسون" به مرحله نهایی،در طول هفته گذشته تمامی مردم عراق به موفقیت این دختر جوان چشم دوخته بودند و رسانه‌های مختلف عراقی اخبار لحظه‌به‌لحظه آن را در كنار اخبار قتل و كشتار مخابره می‌كردند.

روزنامه‌نگاران برجسته عراقی برای تشویق مردم به حمایت از این‌دختر جوان مقاله نوشتند و شبكه ارتباط موبایلی "ام.تی.سی" در عراق تبلیغات وسیعی در طول هفته گذشته برای وی انجام داد.

جمعه گذشته كه قرار بود نفر برنده تعیین شود برخی تلویزیون‌های محلی از جمله "الشرقیه"به طور كامل برنامه‌های خود را قطع كرده و برنامه‌ویژه برای حمایت از شذی حسون اختصاص داد.

در "اربیل" در ‪ ۳۵۰‬كیلومتری شمال بغداد مردم كردتبار این شهردر اقدامی بی‌سابقه در میدان مركزی این شهر گردآمدند تا از طریق صفحات بزرگ تلویزیونی برنامه فینال را از تلویزیون ال‌بی‌سی پیگیری كنند.

وقتی حوالی ساعت ‪ ۲۳‬و ‪ ۴۵‬دقیقه شب جمعه نام "شذی حسون" به عنوان ستاره آكادمی استار اعلام شد شادی بزرگی اربیل را فراگرفت و مردم و جوانان به پایكوبی پرداخته و برای اولین بار پرچم ملی عراق به جای پرچم كردها در این شهر برافراشته شد.

مردم تا پاسی از شب جشن و پایكوبی می‌كردند و بسیاری از آنهااز خوشحالی اشك می‌ریختند.

مردم عراق در داخل و خارج عراق برای نخستین بار برای پیروزی یك دختر جوان در یك برنامه تلویزیونی، از طریق ارسال آرای خود از طریق تلفن همراه متحمل هزینه‌های سنگینی شدند كه از ‪ ۵۰۰‬دلار نیز تجاوز كرد.

شذی حسون در طول هفته گذشته كه اوج هیجان برنامه بود با همگرایی مردم عراق با خود به نماد وحدت ملی عراق تبدیل شد امری كه تاكنون سیاسیون كهنه‌كار عراقی از تحقق آن ناكام بوده‌اند.

این درحالیست كه "شذی حسون" بیشتر ایام حیات خود را در خارج عراق سپری كرده است.

این دختر جوان كه قادر به خوانندگی به پنج زبان عربی ، انگلیسی ، ایتالیایی ، فرانسوی و اسپانیایی است و هم‌اكنون در فرانسه ساكن است از پدری عراقی و مادری مراكشی به دنیا آمده است.

شاید این لحظات برای عراقی ها همانند لحظه پیروزی تیم فوتبال ایران بر استرالیا و راه یافتن ایران به جام جهانی باشد . لحظه ای که به اعتقاد بسیاری هرگز با آن شکوه و زیبایی برای تیم فوتبال ایران اتفاق نخواهد افتاد .   + بچه های باحال ; ٥:۳٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٧ فروردین ،۱۳۸٦
    پيام هاي ديگران ()