بچه های با حال حسابداری پیام نور نجف آباد

آیا تبدیل ریال به تومان پول ملی را تقویت می‌كند؟


موضوع تبدیل ریال به تومان چند روزی است كه در روزنامه‌ها و در بین نمایندگان محترم مجلس مطرح است.
سوال اینجا است كه آیا تبدیل ریال به تومان موجب تقویت پول ملی می‌گردد؟ دانش اقتصاد می‌گوید آنچه پول ملی هر كشوری را تقویت می‌كند قدرت تولیدی آن كشور و مقبولیت آن پول برای پس‌انداز و حفظ و نگهداری است. پول قوی پولی است كه هر آن با آن بتوان كالا و خدمت خرید و یا آن را وسیله‌ای برای پس‌انداز دانست. به عبارت دیگر پولی قوی است كه در بازار جهانی برای آن تقاضا باشد و در داخل نیز با كاهش مستمر قدرت خرید همراه نباشد. مساله آن است كه در اثر تورم شدید، ریال ایران قدرت خرید خود را از دست داده است.
وقتی قدرت خرید پولی كاهش می‌یابد هزینه آن برای بانك مركزی و جامعه شدیدا افزایش می‌یابد. بانك مركزی برای تامین نیاز جامعه مجبور به چاپ حجم زیادی از اسكناس می‌شود و صاحبان كسب و كار نه تنها مجبورند اعداد بزرگی را در دفاتر خود ثبت كنند و یا در رایانه‌های خویش وارد نمایند كه خود هزینه دفتری و حتی امكان اشتباه را بالا می‌برد، بلكه بر مصرف كاغذ و دیگر هزینه‌ها نیز می‌افزاید.
لذا تورم و كاهش قدرت خرید پول صرفنظر از زیان‌های شدید اقتصادی و گسترش فساد و تنزل اخلاق جامعه هزینه زیادی را به خود بانك مركزی و بنگاه‌ها تحمیل می‌كند. برای رفع مشكل، راه‌حل تبدیل ریال به تومان نیست چون ضریب كاهش قدرت خرید ریال طی ۵۰ سال گذشته در ایران عدد چهار یا پنج رقمی است. راه‌حل اساسی حفظ ریال و برداشتن چندین صفر از جلو آن و معرفی ریالی جدید است. روشی كه تركیه چند سال پیش به كار گرفت و بعد از جنگ جهانی دوم نیز تعدادی از كشورهای اروپایی با معرفی پول جدید و حفظ نام پول موجود از همین روش استفاده كردند.
معرفی چنین ریالی هم از لحاظ جرح و تعدیل‌های دفاتر و هم از نظر سهولت درك آن توسط مردم به مراتب مفیدتر از تبدیل ریال به تومان و در واقع برداشتن یك صفر از جلو اسكناس و تغییر نام پول است كه با واقعیت اقتصاد كشور نیز همخوانی ندارد.
باید در اصلاح پولی روشی را اعمال نمود كه با كمترین هزینه همراه بوده و درك آن نیز برای جامعه ساده باشد. ضمنا سكه‌های رایج نیز بدون آنكه نیاز باشد دستگاه‌های مصرف كننده (نظیر تلفن‌های عمومی سكه‌ای، پاركومترها و ماشین‌های اتوماتیك) جمع‌آوری و بی فایده شوند، قابل استفاده گردند و جامعه با كمترین مشكل و زیان مواجه گردد.

   + بچه های باحال ; ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٦
    پيام هاي ديگران ()