بچه های با حال حسابداری پیام نور نجف آباد

انوشه انصاری از افتخارات ایرانیان !!
 
اولين متولد ايران در فضادوشنبه صبح، انوشه انصاري، اولين زن توريست فضايي جهان، پا به فضا گذاشت. سفر وي، ديروز جزو خبرهاي اصلي تقريبا شبکه هاي خبري بزرگ جهان بود و به مراتب، بيش از سفر دو همسفر فضايي ديگرش بازتاب رسانه اي يافت.

وي که سالهاي پيش به آمريکا مهاجرت کرد، درحالي راهي اين سفر هيجان انگيزشد که بيست ميليون دلار براي آن هزينه کرده است تا بدين ترتيب يکي از 500 انساني باشد که تا کنون به فضا سفر کرده اند. بخشي ازماموريت او در فضا نصب يک تلکسوپ خواهد بود. او به سي ان ان گفته که اميدوار است سفرش باعث علاقه مندي زنان به کاوش هاي فضايي باشد. قراربود انوشه علاوه بر پرچم آمريکا، پرچمي ازايران را نيز بر روي لباس فضاييش حمل کند. اما مقامات دولت هاي امريکا وروسيه از خواسته اند تا هنگامي که اين سفر هيچ شائبه سياسي نداشته باشد. انصاري گفته است با اين وجود اويک پرچم ديگر ايران با خود خواهد برد. او ابتدا برلباس فضايي خود پرچم دوکشور ايران و امريکا را به عنوان دوکشوري که در زندگي اش تاثيرگذار بوده اند، گذاشته بود که بعدا با مخالفت مقامات روسيه وآمريکا مجبور شد پرچم ايران را بردارد. اين درحالي است که وي به تنهاي هزينه سفر را پرداخته ودولت آمريکا دراين زمينه نقشي نداشته است.

يکي ازمسئولين فضايي گفته است که انوشه تنها توريست فضايي نيست بلکه توانايي هاي او باعث شده است که او بتواند درضمن سفر به فضا به آزمايشات علمي نيز بپردازد. روزنامه نيويورک تايمز درگزارشي از سفر وي آورده است: "او در بالکن خانه خود در مشهد دردوران جواني همواره به ستارگان چشم مي دوخت... او مي گويد از همان زمان مسحور فضا بوده است."

انوشه انصاري اولين زن توريست فضايي به شمار مي رود. پيش از اين ليتنانت والنتينا ترشکويا اولين زن فضايي شد که درسال 1963 از مدارزمين خارج شد. اين سفر دوسال پس ازسفريوري گاگارين به فضا انجام شد. نخستين توريست فضايي جهان "دنيس تيتو" يك سرمايه‌داركاليفرنيايي بود كه در سال ‪ ۲۰۰۱‬به ايستگاه فضايي سفر كرد. تيتو دربازگشت گفت: "من به بهشت سفر کرده بودم."

انصاري در وب لاگ شخصي اش

دروب لاگ انوشه انصاري و در شرح آخرين دقايق پيش از سفر با موشک سايوز از پايگاه بايکنورآمده است: "روز زيبايي در بايکانور است. فضا پيماي سايوزTMA-9 وبالابرنده سايوز دريک روز آفتابي زيبا به نظر مي رسند. مايک لوپز الگريا، ميخاييل تيورين(فرمانده سايوزدرهيات اعزامي 14) وانوشه آماده پرواز وبلند شدن هستند. انوشه سمت راست سه نفر قرار دارد." مسيري که اين سه فضانورد به آن پا مي گذارند مسيري است که 45 سال پيش براي ارسال يوري گاگارين به فضا در دوازدهم آوريل 1961 مورد استفاده قرار گرفت. انوشه چهل ساله ايراني الاصل درحالي به فضا مي رود که انتظار مي رود تا روز چهارشنبه به پايگاه فضايي برسند وبعد از 8 روز راهي زمين شوند. ماموريت انوشه "وستوک" نام دارد که به معني شرق است. اين همچنين نام وسيله اي است که گاگارين را به فضا برد.

انوشه شش ساعت قبل از پرواز با خانواده اش از پشت يک ديوار شيشه اي خداحافظي کرد. ديداري که عکس هاي منتشر شده ازآن نشان مي دهد تا چه ميزان پر از احساسات بوده است. دراين تصاوير انوشه وخانواده او اشک ريزان با هم وداع مي کنند تا ده روز بعد که يکديگر را بارديگر به آغوش بکشند. انصاري گفته است که همه خانواده او براي به سلامت بازگشتن او دعا مي کنند.

انوشه انصاري در سال 1346 خورشيدي، در ايران به دنيا آمد. تا سن 16 سالگي درايران زندگي کرد و سپس به همراه خانواده‌ به ايالات متحده آمريكا مهاجرت كرد.پس ازگذراندن دبيرستان در آمريکا، براي اخذ مدرك كارشناسي درمهندسي الكترونيك و علوم كامپيوتر وارد دانشگاه جرج ميسون شد. انوشه بعد از پايان موفقيت‌آميز دوره ليسانس براي كسب مدرك فوق‌ليسانس خود وارد دانشگاه جرج واشنگتن شد و مطالعات خود را در اين دانشگاه ادامه داد. پس از اخذ مدرك كارشناسي ارشد در رشته مهندسي الكترونيك، انوشه براي كار به سراغ شركتهايي چون MCI و COMSAT رفت و پروژه‌هاي موفقيت‌آميزي را در آن شركتها به سرانجام رساند. او چندين مقاله و دو پاتنت براي كار روي "عملگرهاي اتوماتيك" و "گره‌هاي يك شبكه‌ بيسيم" دارد.او در حال حاضر مشغول طي كردن دوره‌اي در دانشگاه سوئين‌بورن مي‌باشد تا بتواند دومين مدرك كارشناسي ارشد خود را در رشته ستاره‌شناسي دريافت كند.

در سال 1994 ميلادي مطابق با 1372 خورشيدي، انوشه به همراه همسرش حميد و برادر همسرش امير انصاري شركتي به نام تله‌كام تكنولوژي (TTI) را در تگزاس پايه‌گذاري كردند. اين شركت تأمين‌كننده تجهيزات مورد نياز شبكه‌هاي كامپيوتري بود. اين شركت در سال 2000 توسط سونوز نتورك خريداري شد. انوشه انصاري در سال 2000 جايزه نخست كارآفريني ملي ايالات متحده آمريكا را به دست آورد.

مجله آمريکايي فوربس، 4 سال پيش انصاري را به عنوان يکي از موفق ترين چهره هاي تجاري زير 40 سال آمريکا معرفي کرد.وي طي ماههاي اخير، در مرکز فضايي هيوستون آمريکا و مرکز فضايي گاگارين روسيه مشغول دريافت آموزش هاي لازم براي سفر فضايي خود بود. انصاري دو سال پيش جايزه "انصاري اکس- پرايز" (Ansari X-prize) را بنيان نهاد. هدف از اين جايزه تشويق بخش خصوصي براي انجام سفر به فضا است.

بيانيه سازمان فضايي ايران به مناسبت سفر انصاري به فضا

سازمان فضايي ايران دربيانيه به مناسبت سفر فضايي انصاري به فضا براي او آرزوي سلامت کرده است. دراين بيانيه آمده است: "دستيابي به فضاي بيکران از آرزوهاي ديرينه بشر بوده است. 50 سال از پرواز نخستين انسان به مدار زمين مي‌گذرد. ورورد به عصر فضا و بهره‌مندي از امکانات بالقوه و موهبات الهي آن ، ميراثي است براي تمام بشر. فناوري فضايي که در روزهاي آغازين بهانه‌اي براي رقابت‌هاي سياسي و نظامي ابرقدرتهاي آن روز جهان بود، رفته رفته جايگاه واقعي خود را در تمامي امور و شئون زندگي امروزي پيدا کرده به نحوي که برخورداري از فناوري فضايي تبديل به يک الزام شده است. در اين ميان در چند سال گذشته گامهاي مثبتي براي ورود بخش خصوصي به اين حوزه برداشته شده است که بي شک نام پيشگامان اين عرصه در تاريخ بشر به نيکي به جا خواهد ماند."

اين سازمان از انصاري به عنوان بانوي موفق و ممتاز ايراني نام برده که "يکي از اين بزرگان" است: "اين زن دانشمند و علاقمند ايراني با اراده بزرگ و بلند، تلاشي را آغاز کرده است که افقهاي جديدي به روي بشريت خواهد گشود. پرواز ايشان به ايستگاه بين‌المللي به عنوان تنها جايگاه استقرار انسان در فضا، افتخاري بس غرور‌آميز براي تمام ايرانيان خواهد بود اما نبايد تاثير شگرف خدمات و فعاليتهاي ايشان در رونق فعاليتهاي فضايي در مقياس عمومي و در سطح بين‌المللي را فراموش نمود."

درآخر اين بيانيه سازمان فضايي ايران به عنوان متولي بخش فضا درکشور، اعلام کرده است که ضمن حمايت از فعاليتها و خدمات ارزنده خانم انصاري در ترويج و توسعه فناوري فضايي آرزوي موفقيت و سلامت براي ايشان در سفر فضايي به ايستگاه بين‌المللي را دارد و اميدوار است سفر اين بانوي ايراني به ايستگاه فضايي بين‌المللي پيام آور صلح و شادي براي جامعه بشري باشد.

انصاري سفير است

مائوريزيو بلينگري، رئيس قسمت سفرهاي فضايي سرنشين دار، گرانش ناچيز و اکتشاف از بخش تحقيق و توسعه اکتشافات انساني وابسته به آژانس فضايي اروپا در خصوص آزمايش هايي که قرار است طي اين سفر توسط فضانوردان ياد شده وازجمله انوشه انصاري انجام شود گفته است: "يکي از برنامه هاي ما مطالعه اثر بي وزني بر بدن فضانورداني است که در ايستگاه بين المللي فضايي اقامت مي‌کنند. آزمايشها به منظور بهينه‌سازي شرايط اقامت انسان در فضا طراحي شده است و ما مي‌خواهيم از نتايج آنها براي کاهش آلام بيماراني که روي زمين نيز زندگي مي‌کنند, بهره‌برداري کنيم."

در اظهار نظري جداگانه، اريک اندرسن، رئيس و مدير عامل شرکت اسپيس ادونچرز (ماجراجوييهاي فضايي) تصريح کرده است: "ما در اسپيس ادونچرز، انوشه را به سبب التزامي که نسبت به تحقيق و توسعه و شرکت در برنامه هاي علمي esa، آنهم در زمان پروازي چنين خاطره‌انگيز از خود نشان مي‌دهد، مي ستاييم. به واقع مي‌توان انوشه را يک سفير ناميد. او زماني را که در فضا به سر مي‌برد وقف آموزش مردم خواهد کرد. مشارکت انوشه در طرح فيمابين اسپيس ادونچرز و اسا (ESA) به درک بهتر ما نسبت به شرايط اقامت در فضا و کاهش مشکلات پزشکي انسانهايي که در زمين زندگي مي‌کنند، کمک خواهد کرد."


   + بچه های باحال ; ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۳۱ شهریور ،۱۳۸٥
    پيام هاي ديگران ()