انوشه انصاری، اولین زن توریست فضانورد

 

t.gif

فضا/توریست/انوشه

انوشه انصاری با این سفر، به چهارمین توریست فضایی دنیا تبدیل می شود

انوشه انصاری، سرمايه دار آمريکايی ایرانی تبار، بزودی اولین زن توریست فضانورد دنیا خواهد بود که به فضا سفر می کند. این سفر فضایی 14 سپتامبر(23 شهریور) آغاز می شود.

طبق گزارش آژانس فدرال فضایی روسیه، انوشه 39 ساله، تا 3 هفته دیگر با سفینه سایوز ازسکوی فضائی بایکونور در قزاقستان همراه با دو فضانورد روسی و آمریکایی برای سفری 10 روزه به فضا می رود.

سفینه سایوز در ایستگاه بین المللی فضایی در 350 کيلومتری زمین مستقر خواهد شد.

خانم انصاری جایگزین دایسوکه انوموتو بازرگان ژاپنی شده است که در آزمایش های پزشکی آژانس فضایی روسیه برای پرواز به فضا ناکام ماند. آقای انوموتو برای سفر توریستی خود به فضا مبلغ 20 میلیون دلار پرداخته بود.

انوشه انصاری با این سفر، به چهارمین توریست فضایی دنیا تبدیل می شود. پیش از این، دو آمریکایی و یک تبعه آفریقای جنوبی موفق به انجام این سفر شده بودند.

نخستين توريست فضايي جهان يك سرمايه‌دار اهل كاليفرنيا به نام "دنيس تيتو" بود كه در سال ‪ ۲۰۰۱‬به ايستگاه فضايی سفر كرد. وی پس از بازگشت در توصیف سفر خود گفت: "من به بهشت سفر کرده بودم."

t.gif
800_right_quote.gif برایم جالب خواهد بود که از زمین خارج شوم و ببینم که جهان ما واقعا چه شکلی است
800_left_quote.gif
 
انوشه انصاری

خانم انصاری در مورد سفر خود می گوید: "برایم جالب خواهد بود که از زمین خارج شوم و ببینم که جهان ما واقعا چه شکلی است."

انوشه انصاری که در تهران متولد شده است، در 17 سالگی به آمریکا رفت و در رشته مهندسی برق از دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی یکی از بنیانگذاران شرکت تله کوم تکنولوژی است که بعدها آن را فروخت.

مجله آمریکایی فوربس، 4 سال پیش او را به عنوان یکی از موفق ترین چهره های تجاری زیر 40 سال آمریکا معرفی کرده بود.

خانم انصاری طی ماههای اخیر، در مرکز فضایی هیوستون آمریکا و مرکز فضایی گاگارین روسیه مشغول دریافت آموزش های لازم برای سفر فضایی خود بوده است.

اولین زن فضانورد توریست دنیا قرار است پس از ده روز با دو فضانورد روسی و آمریکایی که شش ماه است در ايستگاه فضایی بین المللی مستقر هستند به زمین بازگردد.

خانم انصاری دو سال پیش جایزه "انصاری اکس-پرايز" (Ansari X-prize) را بنیان نهاد. هدف از این جایزه تشويق بخش خصوصی برای انجام سفر به فضا بود.

( نقل از BBC )

/ 0 نظر / 23 بازدید