شبی که عراقی ها یگانه شدند ( shada hasson )


جمعه شب 30 مارس دخترکی جوان با صدائی جادوئی در بیروت به نام وطن زخمی و پردردش عراق، از عشق خواند و از آزادی، از آبادی و امید، از دجله خواند و از فرات، از حمورابی و نازک الملائکه... «شذی حسّون» دختر 26 ساله عراقی با آرای 7 میلیون عراقی در مسابقه «استار آکادمی» که همه ساله بین هنرمندان جوان و جویای نام برگذار می‌شود، برنده شد و تاج هنرمند جوان سال را بر سر گذاشت. پیش از یکصد میلیون عرب و میلیونها غیرعرب که از ماهها پیش همه هفته این برنامه را دنبال می‌کردند جمعه شب با اعلام پیروزی «شذی» اشک شوق ریختند. شذی کاری را که دولتمردان عراقی از آن عاجز بودند به نحو تحسین‌ برانگیزی انجام داد. لحظاتی پس از پیروزی او مردم عراق، کرد و شیعه و سنی، مسیحی و صائبه و ایزدی، در اربیل کرد و تکریت و رمادی سنی نشین تا بصره و نجف شیعه ‌نشین و بغداد مجروح پردرد به خیابانها ریختند و با سرود و آواز با درآغوش کشیدن یکدیگر، همدلی و همبستگی و وحدت ملی خود را نشان دادند.

"شذی حسون" جمعه‌شب گذشته در چهارمین مرحله برنامه "آكادمی استار" كه تلویزیون "ال بی‌سی" لبنان هرساله با مشاركت جوانان دختر و پسر از همه كشورهای عربی و به منظور شناسایی استعدادهای جوان در زمینه آواز برگزار می‌كند ، مقام نخست را به دست آورد.

وی كه به مدت چند ماه به همراه ‪ ۱۸‬شركت‌كننده دیگر در این برنامه پرطرفدار شركت كرده بود توانست به همراه چهار شركت‌كننده از كشورهای لبنان، مصر و تونس به مرحله نهایی برسد.

این برنامه كه در انتخاب نفر برتر بر رای تماشاگران اعتماد می‌كند، "شذی حسون" توانست از رای‌گیری از طریق تلفن‌های همراه از تنها در داخل عراق ، هفت میلیون رای به دست آورد و با كسب بیش از ‪ ۴۰‬درصد آرا از سه رقیب خود جلو بیافتد.

"شذی حسون" نه تنها اولین دختری است كه در برنامه آكادمی استار به این مقام می‌رسد بلكه از آن مهمتر توانست به نماد ملی و عامل همدلی و وحدت در عراق تبدیل شود.

بعد از رسیدن "شذی حسون" به مرحله نهایی،در طول هفته گذشته تمامی مردم عراق به موفقیت این دختر جوان چشم دوخته بودند و رسانه‌های مختلف عراقی اخبار لحظه‌به‌لحظه آن را در كنار اخبار قتل و كشتار مخابره می‌كردند.

روزنامه‌نگاران برجسته عراقی برای تشویق مردم به حمایت از این‌دختر جوان مقاله نوشتند و شبكه ارتباط موبایلی "ام.تی.سی" در عراق تبلیغات وسیعی در طول هفته گذشته برای وی انجام داد.

جمعه گذشته كه قرار بود نفر برنده تعیین شود برخی تلویزیون‌های محلی از جمله "الشرقیه"به طور كامل برنامه‌های خود را قطع كرده و برنامه‌ویژه برای حمایت از شذی حسون اختصاص داد.

در "اربیل" در ‪ ۳۵۰‬كیلومتری شمال بغداد مردم كردتبار این شهردر اقدامی بی‌سابقه در میدان مركزی این شهر گردآمدند تا از طریق صفحات بزرگ تلویزیونی برنامه فینال را از تلویزیون ال‌بی‌سی پیگیری كنند.

وقتی حوالی ساعت ‪ ۲۳‬و ‪ ۴۵‬دقیقه شب جمعه نام "شذی حسون" به عنوان ستاره آكادمی استار اعلام شد شادی بزرگی اربیل را فراگرفت و مردم و جوانان به پایكوبی پرداخته و برای اولین بار پرچم ملی عراق به جای پرچم كردها در این شهر برافراشته شد.

مردم تا پاسی از شب جشن و پایكوبی می‌كردند و بسیاری از آنهااز خوشحالی اشك می‌ریختند.

مردم عراق در داخل و خارج عراق برای نخستین بار برای پیروزی یك دختر جوان در یك برنامه تلویزیونی، از طریق ارسال آرای خود از طریق تلفن همراه متحمل هزینه‌های سنگینی شدند كه از ‪ ۵۰۰‬دلار نیز تجاوز كرد.

شذی حسون در طول هفته گذشته كه اوج هیجان برنامه بود با همگرایی مردم عراق با خود به نماد وحدت ملی عراق تبدیل شد امری كه تاكنون سیاسیون كهنه‌كار عراقی از تحقق آن ناكام بوده‌اند.

این درحالیست كه "شذی حسون" بیشتر ایام حیات خود را در خارج عراق سپری كرده است.

این دختر جوان كه قادر به خوانندگی به پنج زبان عربی ، انگلیسی ، ایتالیایی ، فرانسوی و اسپانیایی است و هم‌اكنون در فرانسه ساكن است از پدری عراقی و مادری مراكشی به دنیا آمده است.

شاید این لحظات برای عراقی ها همانند لحظه پیروزی تیم فوتبال ایران بر استرالیا و راه یافتن ایران به جام جهانی باشد . لحظه ای که به اعتقاد بسیاری هرگز با آن شکوه و زیبایی برای تیم فوتبال ایران اتفاق نخواهد افتاد .18_FEJ_4808.jpg18_FEJ_4809.jpg18_FEJ_4810.jpg18_FEJ_4815.jpg18_FEJ_4818.jpg18_FEJ_4820.jpg18_FEJ_4825.jpg18_FEJ_4828.jpg18_FEJ_4839.jpg18_FEJ_4843.jpg18_FEJ_4850.jpg18_FEJ_4851.jpg/ 22 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی

در ضمن من این لغت اخری را که اوگی نوشتی نمی فهمم لطفا توضیح دهید

مريم

منظورم همشونه+ به اضافه خيلی چيزای ديگست مثل اجبار مثل ظاهر سازی مثل بد تر شدن اوضاع با سخت گيريهای بعضی ها در مورد پوشش ..... خب حالا بحث بفرمایید! ضمنا اوگی معرب اوکی هست. مجرد ها رو نديدين انگار

س

س

اميد

با سلام ببینید وقتی می خواهید پیرامون موضوعی بحث کنید باید ابتدا به تناسب بحث یک چار چوب مشخص فراهم شود سو الی را که من پرسیدم طیف وسیعی داشت شما در جواب گفتید منظورتان همه اش است در صورتی که هر کدام از سو الات من مبحثی مجزا می طلبد به عنوان مثال بحث بر سر اهمیت روشمندی مثلا موضوعی به نام حجاب متفاوت است از بحث برای تخطئه کردن ان موضوع ان یکی هدفش دانستن و این یکی هدفش خراب کردن موضوع به علت پیش فرض تعیین شده ان یکی ابزارش منطق است و تعاملی دوسویه واین یکی سفسطه و استهزا . خب حالا چگونه بحث کنیم در ضمن این دفعه دوم است که من این مطالب را تایپ می کنم دفعه فبلی فرستاده نشد (دنیای مجازی است دیگر) اما به هر حال من حتی المقدور به این قسمت وبلاگ مرتب سر می زنم تا مطالب نوشته شده در این گفتمان را بخوانم. خدا حافظ

دوسدار حق

سلام اميد معلومه آدم پا کاری هستی ازت خوشم اومد روشونو کم کن که بفهمن بايد تابع مقررات مملکتی باشن که توش زندگی می کنن ضمن اينکه اين مملکت بيش از ظرفيت مردمش بهشون آزادی داده تهاجم فرهنگی به معنای واقعی اينجاس وقتی يه جوون نتونه ارزشهای مملکتشو تعريف کنه نمی دونم واقعا بحث حجاب خيلی گستردهس ولی توهین به بعضی شئو نات راه حل منطقی نیست من ترجیح میدم به نفع تو شاهد ادامه ی بحثتون باشم البته اگه بقیه حرفی برای گفتن داشته باشن دوسدار تو و همه ی حامیان حقیقت و سعادت

دوسدار حق

اميد جان لطفا در صورت امکان ايميلتو بنويس اگه اشکالی نداره باهات بيشتر آشنا شم مرصی

امید

يا سلام از اخرين باری که من در اين قسمت نوشتم هر از گاهی سر ميزدم به اين قسمت اما خبری نبود شايد بقيه دوستان يا فراموش کردن به اين قسمت بيان يا مطلب رو تمام شده ديدند البته من هر بار یه سری به این وبلاگ میزنم چون به نظر میاد میتونه در اینده علمی تر بشه ۲.فراموش نکنيد موضوع حجاب چيزی فراتر و مفصلتر از مباحثی چون قوانين دستوری يک کشو ره(ان چيزی که نوشتين) ۳.در ضمن شما هم ايميلتون رو ننوشتينا اما اين بار من نوشتم موفق باشيد

omid

س

unknwon

من به « دوسدار حق» توصيه می کنم کتب دوره ابتدايی را مجددا مرور کنند تا املا و نگارش صحيح فارسی را به خاطر بياورند ٬ بدا به حال حق و صد افسوس به حال ما که چنين اشخاص جاهل و بی سوادی ادعای حق خواهي می کنند مرصی !!!!!!!!!!!!!!!!

دوستار حق

ممنون از راهنمايي تون حتما اين کار را ميکنم شما زياد افسوس نخور زياد هم سخت نگير مرصی!!!!!!!!!!!!!!!